Je biela Henna bezpečná pre kožu?

Čo je henna?

Henna, Lawsonia inermis syn L. je , 2 – 6 m vysoký krík alebo malý strom, ktorý rastie v horúcom a suchom podnebí. Má pôvod v tropických a subtropických oblastiach Severnej Afriky, na Strednom východe a v Južnej Ázii. Rastlina obsahuje červeno oranžové farbivo, lawsone (2-hydroxy-1,4naftochinón, CI 75480), ktorý sa tvorí hlavne v listoch a jeho červená farba je viditeľná v centrálnej žilnatine mladých listov. Farbivo má schopnosť reagovať s proteínmi a jeho obsah v listoch predstavuje 1,4 až 4 % závisí od klimatických a pôdnych podmienok.

Použitie henny

Listy henny sa zbierajú, sušia a melú. V spojení so stredne silným kyslým roztokom henna farbí pokožku, vlasy a nechty. Lawson totiž reaguje s keratínom pokožky a mení sa na oranžovo-hnedú farbu. Táto schopnosť sa využíva na farbenie kože, vlasov, nechtov, látok, hodvábu a vlny. Primárne sa henna používala v oblastiach výskytu na farbenie vlasov.

Tetovanie bielou hennou je v móde, sociálne platformy a blogy zdieľajú fotky žien potetovaných bielou hennou, ktorá však nie je prírodná, pretože v prírode sa henna v takejto farbe nevyskytuje .

Čo je biela Henna?

Prírodná henna sa v prírode vyskytuje len v dvoch odtieňoch, a to v hnedom alebo oranžovom alebo niečo medzi týmito dvoma odtieňmi, ktoré sa získavajú z listov henný a transformujú sa na jemný prášok. Z toho vyplýva, že biela „henna“ predstavuje iba mix chemických látok, ktoré môžu mať na zdravie človeka negatívny vplyv. Listy rastlín henny obsahujú červené farbivo, ktoré farbí vlasy,nechty a pokožku a keďže biela „henna“ nefarbí, je zrejmé, že nie je pravá.

Tetovanie bielou „Hennou“ vs. tetovanie prírodnou hnedou Hennou

Biela Henna obsahuje chemikálie ako:

  • Chlórové bieliace činidlo, ktoré bilie kožu a iné.
  • Akrylovú farbu, temperovú farbu a prímesy, ktoré sú určené skôr na maľovanie plátna, domu a pod., ale ne ľudskej kože.
  • Lak na nehty.

Nežiadúce účinky bielej Henny

Ak teda nechcete ohroziť svoje zdravie a máte záujem o bezpečné tetovanie Hennou, potom odporúčame tetovanie prírodnou hnedou Hennou. Dôležité je dodať, že na trhu je taktiež čierna „henna“, ktorá je opäť len mixom syntetických látok, a tak nie je prírodná. Tetovanie čiernou „hennou“ taktiež môže spôsobiť zdravotné komplikácie, napríklad ťažké alergické reakcie. Ich symptómy sa prejavia za 3 – 12 dní a v mnohých prípadoch si vyžadujú lekárske ošetrenie, ba dokonca hospitalizáciu. Trvalé poškodenie kože, alergická kontaktná dermatitída a poly-senzibilizácia majú celoživotný charakter. Čím je „black henna“ tmavšia, tým má menší podiel henny, alebo ju vôbec neobsahuje. Použité zložky môžu mať prírodný charakter ako indigo, ale môžu to byť aj syntetické farby a minerály.

Najznámejšou a najrozšírenejšou syntetickou farbou je parafenyléndiamín (PPD), ale používa sa aj karmín, (alebo azo-zložky kyseliny pikrovej), toluén 2,5-diamín, toluén-2,5 diamínosulfát, dusičnan strieborný, chromid strieborný a pod. V zmysle smernice Rady č. 76/768/EHS je PPD povolený len do kozmetických výrobkov na farbenie na vlasy v koncentrácii max 6%. Do výrobkov na dekoráciu kože nie je povolený.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt allergic reaction to black henna