Nebezpečné zložky kozmetiky

v Novinky | 0

 

Bežný spotrebiteľ, ktorý nakupuje kozmetické výrobky sa častokrát nezaujíma o ich zloženie. Komu by napadlo, že kozmetika, ktorú každodenne používame by mohla byť zdraviu škodlivá? Prečo by nám výrobcovia chceli spôsobovať zdravotné problémy? No zamyslime sa. V dnešnej dobe neúmernej konkurencie v kozmetickom priemysle sa výrobcovia za účelom zníženia nákladov, aby mohli predávať za čo najnižšie ceny, snažia používať čo najlacnejšie suroviny na výrobu tejto kozmetiky, a to aj na úkor kvality. Čiže sa snažia vyrobiť čo najviac za čo najnižšiu cenu a dopláca na to práve konečný spotrebiteľ, teda človek, ktorý produkty používa. Napriek tomu, že spotrebiteľ o týchto zložkách aj vie, kto sa má vyznať v tom, ktoré sú škodlivé a ktoré nie? Všetky sú síce na obaloch napísané, no nie každý pozná účinky jednotlivých zložiek. Medzi najbežnejšie používané v bežnej kozmetike, ktoré sú zdraviu závadné patria:

 

Amíny (DEA, TEA, MEA)

Výskyt: požívajú sa v kozmetike ako zrážadla, zmäkčovadlá, emulgátory a v rámci EÚ sú zakázané.

Čo môže spôsobiť: Ich používanie môže mať karcinogénne účinky.

 

BHA (Butylated Hydroxanisole)

Výskyt: Je to konzervant a umelý antioxidant. Nachádza sa v telových mliekach, krémoch, makeupoch, , čistiacich gélocha pod.

Čo môže spôsobiť: Je to jedna z nanebezpečnejších zložiek kozmetiky, pretože je to silný karcinogén. Môže spôsobiť bunkové zmeny, poruchy štítnej žľazy a neplodnosť u mužov.

 

Hliník (Alumínium, Aluminium Chlorohydrate, Aluminium zirconium)

Výskyt: Najčastejšie sa používa pri výrobe dekoratívnej kozmetiky, ako sú tiene na oči, ceruzky a pod. a tiež v deodorantocha antiperspirantoch.

Čo môže spôsobiť: Môže mať karcinogénne účinky, pretože ho telo nedokáže výlučiť a preto sa v ňom hromadí a upcháva cievy a póry. Môže spôsobiť aj alergie, ktoré sa prejavujú podráždením a začervenaním pokožky.

 

Hydantoín (DMDM)

Výskyt: Je to konzervačná látka, ktorá sa nachádza v šampónoch, sprchových géloch, či detských vlhčených utierkach.

Čo môže spôsobiť: Hydantoín uvoľňuje karcinogénny formaldehyd. Spôsobuje alergické reakcie , podráždenie kože, očí a pľúc, ale má tiež karcinogénne účinky.

 

Mastenec

Výskyt: Nachádza sa v púdroch, detských zásypoch, očných tieňocha a pod.

Čo môže spôsobiť: Môže mať vplyv na vznik rakoviny vaječníkov a pôsobiť toxicky na dýchaciu sústavu.

 

Minerálne oleje (Paraffinum Liquidum)

Výskyt: Môžeme ich nájsť v krémoch, v telových mliekach,, v mliekach na opaľovanie, v detských olejoch, v telových olejoch a v masážnych olejoch.

Čo môžu spôsobiť: To, že je vďaka nim pokožka jemná a hladká je spôsobené vytvoreným filmom na povrchu, ktorý pokožka nedokáže vstrebať, a tak upcháva póry. Okrem toho pokožka cez tento film nedokáže uvoľňovať toxíny, čo spôsobuje postupné zhoršovanie kvality pleti.

 

Parabény (Methylparabén, Ethylparabén, Propylparabén)

Výskyt: Lacné konzervanty ktoré sa nachádzajú azda v každom druhu kozmetických produktov, napr. v krémoch, v produktoch na sprchovanie, vo vlasovej kozmetike, v deodorantoch a pod.

Čo môžu spôsobiť: Aj keď spojenie s rakovinou prsníka zatiaľ nebolo vedecky podložené, sú to práve parabény, ktoré boli nájdené v prsných tumoroch.

 

Parfum (Fragnance)

Výskyt: Výroba vôní a parfémov je do istej miery chránená obchodným tajomstvom, preto sa nedá s určitosťou povedať, z čoho sa tieto syntetické vône vyrábajú. Nachádzajú sa vo všetkých kozmetických výrobkoch, ktoré majú nejakú vôňu, patria sem dokonca aj nebezpečné ftaláty.

Čo môže spôsobiť: Spôsobujú alergické reakcie, poškodenie mužských spermií, neplodnosť. Ftaláty pôsobia negatívne na hormonálnu činnosť a sú karcinogénne.

 

Polypropylene Glycol, PEG, PPG

Výskyt: Okrem bežných krémov a detských krémov sa táto zložka nachádza aj v nemrznúcej zmesi a brzdovej kvapaline. Používa sa preto, aby udržiavala pokožku hydratovanú.

Čo môže spôsobiť: Alergické reakcie, poškodenie mozgu, ľadvín, pečene a vývojové poruchy u detí.

 

Syntetické (umelé) farbivá

Výskyt: Môžeme ich nájsť napríklad v mydlách, sprchových géloch, šampónoch, zubných pastách, penách do kúpeľa a pod.

Čo môžu spôsobiť: Alergické reakcie, podráždenie pokožky, hyperaktivitu.

 

Sulfáty, Sírany (Sodium Lauret Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate)

Výskyt: Nachádzajú sa najmä v šampónoch, sprchových géloch a penách do kúpeľa, a to predovšetkým preto, že vytvárajú penu.

Čo môžu spôsobiť: Podráždenie očí, podrázdenie pokožky, zvýšenú tvorbu lupín, poškodenie vlasových folikúl a následne k vypadávaniiu vlasov.

 

Triclosan

Výskyt: Antibakteriálne činidlo a konzervant, je súčasťou mydiel ústnej vody, rúžov a pod.

Čo môže spôsobiť: Zníženú funkciu svalstva a poruchy srdca.

 

Vazelína (Petroleatum)

Výskyt: Krémy, oleje, telové mlieka.

Čo môže spôsobiť: Upchávanie pórov a zadržiavanie toxínov v tele.